עיון ביקורת

ז'ק ברל Jacques Brel, נצחי 40 שנסונים : 40 Chansons (דיסק כפול הליקון, 2003)

מוסיקה צרפתית

מישהו מוכן להתווכח עם הקביעה הזו: ז'ק ברל היה זמר השנסון הגדול ביותר בכל הזמנים. לי יהיה קשה לסתור את ההנחה. ועוד משה לפני שמגיעים לעיקר: למה יש לי תחושה שבעיקר שומעים קאברים לשיריו ולא את המקור עצמו. והנה הזדמנות נדירה.

ברל פותח ב"איש למנשה", המוכר כ – To dream the impossible dream. ואז שומעים את ציוצי השחפים כרקע ל"קתדרלה". הקול המלודרמטי שהופך את השיר לתיאטרונטו. ריגושים.

רוחו של ז'ק ברל זמר, מלחין ומחבר תמלילים בלגי-צרפתי, ממשיכה לנשב במשבים ערים  32 שנים אחרי מותו (1929-1978). אני  חוזר לאוסף של 40 שירים שיצא ב-2003.  כמעט האוסף המושלם של ברל. כמעט כל שיריו המוכרים  Le Moribond(המוכר כ"עונות בשמש" בגרסת טרי ג'ק), שובר הלבבות Ne Me Quitte Pas  "אם תלכי" – מרגש מחדש.גרסת הופעה חיה חזקה מרטיטה ל"אמסטרדם".
טרובדור הנשמה, הבריטון המהדהד, השירים האירוניים הגוונים המוסיקליים. הרומנטיקן המחריד. השנסון הברלי שאין שני לו, התיאטרלי מאוד, גם המוסיקלי מאוד. מי יכול לבטא מילים כמו
L'amour est Mort שזה משהו כמו "עזה כמוות האהבה" ולא להישמע קיטש. רצינותו העמוקה ב-  'Les Marquises' – לא הכי מוכר, אבל ממובחריו. 'La Ville S'Endormait' – הלירי, המתוזמר בתזמור המטעין במתח יפה. Jojo – שיר על חברות מופלאה. כמובן La Chanson Des Vieux Amants – "אהבה בת עשרים". הקשבה מחודשת – מרגשת מאי פעם.

מה שבכל זאת מייחד את האוסף הזה מאחרים – 11 שירים שלא ראו אור מעולם בעבר כולל 5 הקלטות מהסאשנים האחרונים לפני מותו. שירים של מספר סיפורים מאוד מעורב, ששר על אהבות טראגיות – Sans Exigences, על גאווה לאומית – Mai 40, מחוזות דמיונו – La Cathedrale (על מסע דימיוני בספינה שהפכה כנסייה)  ולבסוף גם – רימסטרינג של השירים, שהוציא אותם פריכים וחמים מהתנור כאילו הוקלטו שלשום. גם חובבי ברל מושבעים ירכשו האוסף האולטימטיבי.

 

Jacques Brel Infiniment: 40 Chansons
דירוג:
שתף דף זהBookmark and Share

One thought on “נצחי 40 שנסונים : 40 Chansons

 1. בס"ד

  מחילה, אנא מכם תקנו השם של השיר של הזמר
  Jacques Brel כדלהלן:
  Ne me quite pas (אל תעזביני)
  ולא כפי המופיע לעיל.
  בתודה ובברכה
  (מיכל דניאל, כפר סבא)(31/05/2012)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


7 − 1 =