עיון ביקורת

מטאל רוק, מהבלוז הבריטי עד הדת' מטאל (ינואר 2011)

מוסיקה, מוסיקה רוק

מכל שלל צורות הרוק, הבי מטאל Heavy Metal הוא הקיצוני ביותר במושגים של עוצמת נגינה, קול, גבריות (מאצ'ואיות) וראוותנות תיאטרלית.
קיימות וריאציות על הסגנון – אבל כולן תלויות בצליל גיטרות גבוה ומעוות (Distorted) המנוגן בריפים חוזרים, במקצבים ישירים ופשוטים. הגיטרות נשמעות חזק יותר מאשר רוק רגיל, גם גיטרת הבס זוכה למיקום בולט כמעט כמו בג'אז. התופים –הפכו כלי דומיננטי, בנגינה חזקה ומהירה יותר מאשר הפורמטים הרגילים של פופ ורוק, הזמר – שר יותר דרמטי ואמוציונאלי בנושאים ממוות ועד סקס, סמים ואלכוהול.
הבי מטאל עורר ומעורר חילוקי דעות מאז קיומו. המתנגדים טוענים: זוהי מוסיקה הגדושה בתיאטרליות מוגזמת של גיל התבגרות. חוגים שמרנים קובלים על טקסטים שטניים ומושחתים. בגלל ואולי בזכות המחלוקות האלו, הבי מטאל הפך אחד הצורות הפופולאריות והמבוקשות ביותר ברוק מאז שהוא נולד, מדלג בקלות על מחסומי הזמן, מתאים עצמו לכל תקופה.
הגם שהסגנון מזוהה מאוד עם הרכבים אמריקנים, הבי מטאל הוא בעיקר יצירה בריטית. זרעים ראשונים נזרעו בגל הבלוז הבריטי של השישים, במיוחד הרכבים שהתקשו לחבור לבלוז האמריקני. המקצבים הפכו יותר נוקשים ומגברי העוצמה קיבלו משנה חשיבות. ההרכבים של אז היו הקינקס, המי, ג'ימי הנדריקס, קצפת, ג'ף בק גרופ, לד זפלין.
יש מי שיחלקו על ההנחה שלד זפלין הייתה להקת המטאל הראשונה.  הבלוזים של זפלין נשמעו כבדים ועוצמתיים באופן חריג, ולמעשה חבריה יצרו צליל heavy rock שהתגבש ממספר מקורות מוסיקליים. הרכב אחר, אולי פחות מתוחכם, אבל שהשפעתו בולטת היה Black Sabbath, בלאק סאבת', הרכב בריטי עם ג'ון אוזי אוסבורן (שירה), ואנתוני "טוני" איומי, שנגינת הגיטרה שלו סיפקה ריפים קודרים שליוו עולם של פנטזיה מבשרת רע בה שלטו סמים, מוות ואלמנטים של עולם הנסתר.

Black Sabbath הייתה מהלהקות הראשונות שהכניסו למטאל נושאים של רע ומושחת (evil) באמצעים וולגריים, שיש בהם זעם ומרד, מה שהיקנה להרכב דימוי שערורייתי. הנקודה היא שבלאק סאבת' הצליחה למרות הדימוי – מהסיבה הפשוטה שרבים חשקו במוסיקה שלה – בעיקר בני נוער שהצלילים הכבדים והנושאים הביאו אותם להזדהות טוטאלית.
צלילי לד זפלין ובלאק סאבת', אמני ההבי מטאל הבריטיים, נקלטו היטב ע"י הרכבים אמריקניים במהלך השבעים: אליס קופר ו – Kiss אימצו אותם למוסיקה הרוק הקליטה שלו. גם Aerosmith לרוק הבוגי שלה, Van Halen – עם צליל הגיטרות הראוותני שהפך את המופע שלה למסיבת רוק. גם הגרובים המיוחדים של הלהקה האוסטרלית – AC/DC.
גל בריטי חדש נוסף של הבי מטאל הגיע בסוף ה-90 עם הרכבים כג'ודאס פריסט Judas Priest, איירון מיידן Iron Maiden, מוטורהד Motorhead שניגנו מטאל מהיר יותר, "מאיים" יותר. ההרכבים האלו השפיעו על סצנה אמריקנית חדשה המכונה "טראש" בשנות השמונים שהתפתחה כראקצייה למיינסטרים מטאל פופ של אותה תקופה שיוצג ע"י להקות כדף לפארד. הרכבי השמונים לקחו גם משהו מהפאנק רוק. סיסמת הטראש מטאל הייתה לנגן את המוסיקה louder, harder, and faster. הקצב הפך למרכיב העיקרי במתכון.
הרכבים טראש מטאל נוספים ששלטו בכיפה בשמונים – מעניינים ומתוחכמים יותר מאחרים היו Metallica ו – Megadeth, שנחשבו להקות קאלט כה מוערצות, עד שזזו למרכז, מול להקות המטאל של ה-90, שהוגדרו "אלטרנטיב מטאל" כשהן מאופיינות בשילובים של טראש והשפעות גראנג' עם היפ הופ. במקביל צמחו תת-סגנונות נוספים כמו Death Metal – Black Metal.
דת' מטאל ("מטאל מוות" – Death Metal) הוא תת-ז'אנר כבד וקיצוני בתוך זרם המטאל, המאפיין החשוב ביותר של הדת' מטאל, אשר מבדיל אותו משאר סגנונות המטאל הוא שירת הגראולינג- ביצוע ווקאלי בלתי מלודי, המורכב משאגות ונהמות נמוכות ונגינה מהירה עד מדהימה. להקות ששרו על סוף, על הגהנום ועל השטן הוגדרו black-metal bands. יש להקות שניגנו מה שנקרא grindcore גריינדקור – סגנון מטאל מוקצן מאוד, טקסטים מוטרפים ואוויליים , ובעיקר – כמה שיותר כבד, ולמעשה זוהי מהות המטאל – כמה שיותר כבד.

בתמונות: לד זפלין, בלאק סאבת', מגדת', מוטורהד

שתף דף זהBookmark and Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


− 9 = 0