עיון ביקורת

נורית גלרון , ציפור שנייה (מילים: נתן זך לחן: מישה סגל עיבוד משה זורמן הפקה מוסיקלית גרסת 2013 – צח דרורי, דצמבר 2013)

סינגלים חדשים, שירים ישראלים - הגדולים ביותר

“ראיתי ציפור רבת יופי” שרו בזמנן סוזן ופראן. עכשיו מגיעה גרסה ישנה של נורית גלרון ומחזירה את יופיו של השיר, למעשה את יופיו של מפגש דו כיווני בין אדם וציפור ( “הציפור ראתה אותי”), רגע נדיר וחד פעמי, כי “ציפור רבת יופי כזאת לא אראה עוד עד יום מותי”, והתוצאה היא התעלות הנפש – “עבר אותי אז רטט של שמש” שגורמת לדובר לשנות את תפיסת עולמו ולומר דברים חדשים: “אמרתי מילים של שלום/מילים שאמרתי אמש/לא אומר עוד היום”. זיכוך שלא יחזור עוד, כמו שמפגש כזה הוא אל-חזור.
ליופי הזה התאים מישה סגל מנגינה רבת יופי, חד פעמית, יחידה במינה. הביצוע הישן של נורית גלרון – גם הוא חד פעמי ביופיו. ההפקה המחודשת של צח דרורי מייפה את השיר, יותר מאשר מחזירה אותו לחיים.

רָאִיתִי צִפּוֹר רַבַּת יֹפִי.
הַצִּפּוֹר רָאֲתָה אוֹתִי.
צִפּוֹר רַבַּת יֹפִי כָּזֹאת לֹא אֶרְאֶה עוֹד
עַד יוֹם מוֹתִי.

עָבַר אוֹתִי אָז רֶטֶט שֶׁל שֶׁמֶשׁ.
אָמַרְתִּי מִלִּים שֶׁל שָׁלוֹם.
מִלִּים שֶׁאָמַרְתִּי אֶמֶשׁ
לֹא אֹמַר עוֹד הַיּוֹם.

הקלטה של גלי צה"ל מתוך מופע מחווה לנתן זך, ’צוותא’ 1979 . 

*** בשנת 1979 התקיים מופע השקה לספר חדש של נתן זך 'צפונית מזרחית'. במופע הופיעה זמרת צעירה, נורית גלרון, שהוציאה עד אז אלבום אחד ויחיד. בעקבות המופע והכימיה בין המשורר המוערך והזמרת הצעירה נולד אלבום האולפן השני של נורית 'שירים באמצע הלילה' שיצא ב 1981. בין מלחיני האלבום ההוא  יוצרים כסשה ארגוב, יוני רכטר, שלום חנוך, אילן וירצברג, מתי כספי שלמה יידוב. הוא הכיל שירים שהפכו אבן דרך במוסיקה הישראלית ביניהם 'עץ השדה', 'כולנו זקוקים לחסד', 'כשצלצלת רעד קולך' ו'עד מחר'.
במהלך העבודה על הוצאה מחודשת של האלבום במסגרת סדרת 'סימני דרך' של חברת אן.אם.סי יונייטד (הוצאות מחודשות של אלבומי מופת), נמצאו ב"מרתפי" גלי צה"ל הקלטות נוספות של שירים מתוך אותו מופע שקדם לאלבום. ההקלטות יצורפו כדיסק בונוס למהדורה שתצא בקרוב."ציפור שניה" ו'שיר לאוהבים הנכונים' עברו הפקת עידכון מיוחדת של היוצר והמפיק צח דרורי.

דירוג:
שתף דף זהBookmark and Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


5 − 3 =