עיון ביקורת

שלמה בר , אמא אדמה (מילים: יענקל'ה רוטבליט לחן: מיקי גבריאלוב, 1972, 2011)

מוסיקה ישראלית פלוס, שירים ישראלים - הגדולים ביותר

מהי "אמא אדמה"? מהי "אמא אדמה" בשביל שלמה בר, כפי שביצע את השיר בערב התרמה בהיכל התרבות ב-2011? בר בסגנונו המוכר נוגע באדמה כבישות. החיבוק שלה הוא חיבוק עז ואדמתי. אריק איינשטיין נוגה-רך מתרפק, רומנטי.
הביטוי "אמא אדמה" הוא מן השכיחים יותר בספרות ובשירה. האדמה "ילדה" את האדם ואת החיות. האדמה מצמיחה, וכדי שהיא תצמיח יש להשקותה במים. את האדמה עובד האדם כל ימי חייו. היא מחזירה לו. מצד שני, האדמה היא מחוז הפחד והתשוקות של האדם, ועל כן אין להתפלא על כך שהאדמה מזוהה עם האשה, את הזיהוי הזה נמצא במקומות רבים במקרא ובספרות חז"ל.
את "אמא אדמה" כתב יעקב רוטבליט בשנת 1972 כאשר תיאר מפגש בין אמא "טובה וחכמה", אֵם המקבלת את בנה בחיבוק חם. זהו מפגש של אֵם עם בנה "השב הביתה מן הדרך" עייף מן המסע, פצוע, חבול, מוכה וסובל: "אל תפחד אני חובשת את פצעיך". הבן, שפנה אל דרכו ורחק מאמא אדמה, שב כמי שחָטַא, כמי שעשה מעשה שבעבורו הוא מייחל לסליחת אמו. וזו, אמא אדמה שאכן נענית לו, " שקטה כל כך וכמו תמיד סולחת".
שלמה בר מעניק לאמא אדמה עוצמות כמעט מיתיות. שירתו יצרית, תשוקתית. אצל אריק איינשטיין אמא אדמה היא אם שקטה רחומה.  איזו גרסה נעדיף? איזה בן יעדיף כותב המילים, יענקל'ה רוטבליט? אני מניח שהוא יאמר – "כולם היו בני", כלומר יש בנים שונים לאדמה הזו, שבעיני תישאר מחבקת, שקטה וסולחת.

היא תביט אלי טובה וחכמה
כמו בבן השב הביתה מן הדרך
תחבק אותי אליה בנשימה חמה
אמא אדמה.

היא תגיד – "אתה עייף מן המסע
אל תפחד אני חובשת את פצעיך"
היא תיקח אותי אליה כשאקרא בשמה
אמא אדמה

היא תביט אלי טובה וחכמה
היא שקטה כל כך וכמו תמיד סולחת
תחבק אותי אליה בנשימה חמה
אמא אדמה

צילום (שלמה בר) מרגלית חרסונסקי

דירוג:
שתף דף זהBookmark and Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


3 + 1 =