עיון ביקורת
לרכישה >>

שירי הילדים הגדולים בכל הזמנים, עריכה: ליאור מזרחי (NMC, ספטמבר 2008)

שירי ילדים

השפן הקטן
שכח לסגור הדלת
הצטנן המסכן
וקיבל נזלת
לה לה לה אפצ'י

מה דעתכם? זה שיר ילדים איכותי? בואו נודה על האמת: שרבוט כמעט אינפנטילי הפך שיר הילדים הפופולארי בכל הזמנים שממשיך לדלג מדור לדור. חינוכי? הצחקתם. כל בר דעת בענייני רפואה גם יגיד לכם שאין שום קשר בין רוח פרצים להצטננות.
השיר הזה פותח דיסק שלישי בקופסת "שירי הילדים הגדולים בכל הזמנים" הנקרא "שירי חיות ופסטיבלים". שתי שאלות: 1. מה הקשר בין חיות ופסטיבלים? 2. מדוע השיר הזה לא מצא את מקומו לדיסק מס. 2 "שירים לפעוטות"? רק מפני שהמילה שפן מופיעה בו? זה אשכרה שיר לפעוטות. ואגב, בדיסק הראשון הנקרא "שירי משחק ויום הולדת" נכנס שיר בשם "ברווזים" – שיכול היה למצוא את מקומו ב"שירי חיות ופסטיבלים". לא סתם אני שואל את השאלות האלו, כי לא פעם אני נתקל במיוחד באוספים גדולים בעריכות שרירותיות.

כשדוחסים 190 שירים לאוסף קורות גם "תאונות עבודה". עם כל הכבוד לנוסטלגיה, הייתי מוותר על שיר כמו "עוגה עוגה" שפותח את דיסק "שירי משחק ויום הולדת". זה אפילו רע כבונוס נוסטלגי. כנ"ל – "יש לנו תיש", אם כי כאן המפגע אינו קטלני כמו "עוגה עוגה". ל"כולם מוחאים איתי כף" למילים של מאיר הרניק ולחן עממי ששרה חווה אלברשטיין יש איזשהו ערך משחקי לגננות. "בין הרים ובין סלעים" של מתתיהו שלם בביצוע אפי בן ישראל הוא חלק מפולקלור מקומי. 
ה דיסק שירי "חגים ועונות" נפתח בשני שירים של נעמי שמר "שנים עשר ירחים" ו"בראש השנה". שירי ילדים? לא בהכרח. אבל "שנה טובה" של קיפניס ונרדי זכור לי מצוין מילדותי. "הקיץ עבר" (שמואל בס-עימנואל עמירן) ששרה רוחמה נשמע שיר מלנכולי למבוגרים. נחום נרדי, מהפוריים בהלחנת שירי ילדים בתקופתו, הלחין את "פטיש מסמר" של עמנואל הרוסי,  ויש לנו מדריך קצר ומתיילד לבניית סוכה.  כילד שמעתי את השיר הזה הרבה, אבל ברבות הימים הבנתי שאפשר לכתוב שירים איכותיים יותר גם כשמדובר בבניית סוכה. "שלומית בונה סוכה" של נעמי שמר ששרה המחברת אינו מדריך מתיילד לבניית סוכה. הוא עוסק באדם.  המקצב ב"סוכה סוכתי" (יעקב אורלנד-יואל ולבה) מופנה ממש לילד. "שישו ושמחו" של בנימין כספי ונחום נרדי (נרדי היה להיטן באותם הימים) ששר דודו אלהרר הוא כבר שיר שמקובל על כל הגילים. 
החוברת המהודרת המצורפת – חסרה אינפורמציה. למשל: שם טוב לוי, אחד היוצרים היותר משובחים ונחשבים במוסיקה המקומית שר שיר מרופט כמו "עגלה עם סוסה" (דיסק שירי חיות ופסטיבלים) של אבשלום כהן. באיזו שנה זה הוקלט? ממה זה נלקח? אלה נתונים שהייתי רוצה לקבל. זה חסר. ומתוך איזה תקליט נלקח "בולבול למה ככה" ששרים צילה ועזרא דגן?
ומנין וממתי השיר המצוין "המשפחה שלי"(יהורם טהרלב-נורית הירש) ששר שלמה ניצן ("סבא בא/אבא בא/אריה מכפר סבא בא/בא ברוך/ברוך הבא") ולמה לא לגלות לדורות הבאים מאלו פסטיבלים-פסטיגלים הגיעו שירי ילדים מדליקים כ"הופה היי" של יגאל בשן בביצוע גידי גוב, "למה ככה" ששרה ריקי גל, "רציתי שתדע" ("אלהים שלי") של עוזי חיטמן, "הסבון בכה מאוד" (מרים ילן שטקליס-צביקה פיק), "טוליק" (רמה סמסונוב-נפתלי אלטר) ששר נפלא אושיק לוי, "תני לי להחליט" (עדה נסטוביץ'-אילן וירצברג) ששרה ג'וזי כץ, "תנו לגדול בשקט" (יואל לרנר, אבנר קנר) או מה מקור הדואט המקסים ששרים עלי מוהר ז"ל ובתו שרון ב"תני לי יד" (עלי מוהר-יוני רכטר) שמסיים את האוסף.

יש שירים ישנים שעברו את מחסום הדורות והזמן לא מפני שהם כל כך מעולים, אלא משום שהם פונקציונאליים, מתאימים לגננת לימי חג ומועד. יש שירי ילדים שעברו את מחסום הזמן מפני שהם שירי איכות נצחיים.
סביר להניח שנמצא אותם בדיסק החמישי (האחרון) שנקרא "שירים לקטנים שגם הגדולים אוהבים". למה "גם"? אני מוחק את המילה. הכי אהובים עלי כ"ילד מבוגר" – שירי הכבש ה-16, כי כאן נקודת המבט של יהונתן גפן היא של מבוגר שמנסה לראות בצורה מודעת את מה שלא היה מודע אליו  כילד. זהו יהונתן גפן שכתב את "איך שיר נולד" שהלחין יוני רכטר, "אני אוהב" ללחן של קלפטר, "גן סגור" (רכטר) 

הומור תמיד חסר בשירי הילדים ובדיסק החמישי מוצאים הומור גם בשירים – "אדון שוקו" ו"גברת עם סלים" של חיה שנהב שהלחין יוני רכטר ושר נפלא אריק איינשטיין. וכמו בשירים של יהונתן גפן – ההומור אינו מגביל אותם (את השירים) לילדים.
אין סיכוי שאגיע אפילו לחלק מזערי מכל השפע שהאוסף הענק הזה מכיל. העובדה שזרקו לתוכו מכל הבא, מכל הקיים, מכל התקופות, מכל המשוררים, מכל המלחינים אינה הופכת אותו לאוסף השירים האולטימטיבי איכותי ביותר. את אותה סלקציה שהורה צריך לעשות עבור הילדים שלו (השירים הטובים ביותר, הביצועים הטובים ביותר) – ניתן היה לעשות אפילו על חשבון צמצום מספר הדיסקים.
הערות: 1. על גבי עטיפת הקופסה מציין העורך כי מיטב המשוררים (ביאליק, אלתרמן, שלונסקי, גולדברג) "נרתמו לכתוב שירי ילדים ולעזור בהטמעת האידיאלים, השפה העברית, המסורת היהודית ונופיה של ארץ ישאל המתחדשת בילדי הגן". זה נשמע כמעט כאילו הנ"ל התאגדו כדי להגיע למטרה. נו, באמת. 2. חבל שאין רשימה מסודרת על גבי קופסת השירים באופן שניתן למצוא את השיר הרצוי. מי שמחפש שיר מסוים הולך לאיבוד בתוך החוברת.
ההמלצה: לפני שהולכים על אוספי ענק לילדים בדקו את הדיסקים האיכותיים, החכמים, גם המענגים. "הכבש ה-16" היא אפשרות אחת. "והילד הזה הוא אני" – אפשרות שנייה.

Greatest children songs all times
דירוג:
שתף דף זהBookmark and Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


− 2 = 2