עיון ביקורת

התזמורת הקאמרית הקיבוצית מארחת את יסמין לוי , ספרד, אנדלוסיה ושירת הלדינו. (ינואר 2010)

מוסיקה הופעות, מוסיקת עולם

הגם שלא דובר על ערב שלה, אלא של הקאמרית הקיבוצית – באתי בשביל יסמין לוי, ואני מודה לתזמורת בניצוחו של ירון גוטפריד, שאפשרו לי להקשיב שוב ליסמין, ומתנצל בפני נגן המנדולינה הנפלא אבי אביטל – שהיה גם הוא אורח בערב הזה, שאינני מתמקד בו, ויש סיבה (להתמקד).

באתי בשביל יסמין לוי, כי היא זמרת שממשיכה לעורר ריגושים במובן הכי פשוט של המילה. לפני הקונצרט, ראיינתי אותה, ועלתה שאלת העברית, כלומר: למה היא אינה שרה ומקליטה גם בעברית. התשובה הייתה ברורה לי כשמש, למרות שיסמין מאמינה שגם העברית תמצא דרכה אליה. עברית אינה שפת שירתה. כשהיא שרה בלדינו, בספרדית, היא יסמין לוי הכי אותנטית. תשאלו איך. אז זהו, שקורה פה הבלתי יאומן במונחים שאינם חייבים בהסברים רציונאליים.

הלדינו והספרדית הן ככל הנראה אחת הסיבות שבחו"ל היא ממריאה הרבה יותר גבוה מאשר אצלנו. כאן היא אורחת. את הפרגון בגדול היא מקבלת בעולם הגדול, שם היא מבוקשת, מוכרת דיסקים. הלוואי על כל זמר מקומי.

התזמורת שצלצלה מהודק, אקוסטיקה מצוינת, שעזרה לקלוט כל כלי. יסמין עלתה בחלק הראשון של הערב, שהוקדש למוסיקה של ספרד ושירת הלדינו, לקחת חלק  ב"האהבה הקוסמת" של דה פאייה. החלק השני של הערב היה כולו שלה, 8 שירים בליווי התזמורת. אם אפשר להגיד על זמרת – השמיים הם הגבול, אז יסמין  מתקרבת לשם, ואינני מתנצל על הסופרלטיב.
ביצוע של שיר אחד מתוך השמונה עשה לי את זה. פה כבר לא מדובר בריגושים אלא בצמרורים, רעידות פנימיות, משהו שמחלחל אל מתחת לעור. השיר נקרא "בתו של חואן סימון"
La Hija De Juan Simon, סיפור הצער הענק שמסופר ע"י יסמין על הקברן היחיד בכפר שקבר את בתו, למעשה את ליבו. יסמין  שרה את השיר בליווי הגיטריסט יחיאל חסון (ללא התזמורת) בטונים כאילו הטרגדיה בעצמותיה, חווה את הצער בזמן אמת. סלסולי קולה הגיעו ממקומות שהם עמוק מאוד מתחת למיתרים. ביצוע כזה – לא שמעתי ממנה מעודי. ואחרי זה עלו חיוכים על הפנים, עם  Adio Kerida. יסמין פתחה בלדינו מסורתי La Serena  

(בתולת הים), וסיימה בשיר המופלא El Amor Contigo מתוך אלבומה האחרון Sentir, מילים ולחן של יסמין, שיר שכבר עכשיו הוא קלאסיקה, שמגיעה מזמרת אולטימטיבית, טנגו עם סולו  חצוצרה – ושוב האהבה הבלתי אפשרית. העיבוד האקוסטי היפהפה של האלבום החליף לצבעים מרהיבים של  התזמורת.

לעולם אינך מקבל ממנה משהו שכבר שמעת. אני לא מדבר על שירים, אלא על טונים, הבעה, עוצמות פנימיות שמטפסות למיתרי הקול. יסמין ממשיכה לחיות את השירים בעוצמה דרמטית המאפיינת זמרות פולק גדולות באמת.

אני ממתין כבר לקונצרט הבא שלה בארץ. יסמין תשוב בשלהי האביב לסדרת הופעות של האלבום Sentir, ואני מאחל לה ולעצמי שזה יהיה לא פחות חזק מהערב שלה עם הקאמרית הקיבוצית.


צילומים: יוסי חרסונסקי

The Israel Kibutz Orchestra & Yasmin Levy
שתף דף זהBookmark and Share

One thought on “ספרד, אנדלוסיה ושירת הלדינו.

  1. כל מילה אמת!! מרגשת, מצמררת, זמרת יחידה במינה
    (יוני)(06/01/2010)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


6 + 5 =